Jak klawiaturę wybrać? Jaka najlepsza? Polecane modele

| 5 Komentarzy
Podpowiadamy, jak wybrać klawiaturę biurową, multimedialną i gamingową. Na co należy zwrócić uwagę?

Choć przy kompletowaniu komputera stacjonarnego klawiatura stanowi (według wielu użytkowników) jeden z najmniej istotnych elementów, odpowiednio dobrana może podnieść komfort oraz szybkość pracy. Producenci dostosowują swoje produkty do potrzeb wielu posiadaczy komputerów, dzięki czemu na rynku można znaleźć klawiatury dopasowane do graczy, programistów czy osób, które zawodowo zajmują się pisaniem. Jaką więc klawiaturę wybrać i czym kierować się przy jej zakupie?

Polecane klawiatury

Jaką klawiaturę wybrać – rodzaje

Rynek omawianych urządzeń jest bardzo szeroki. Dostępne są na nim klawiatury różnych typów, dostosowane do potrzeb konkretnych użytkowników. Wszystko to sprawia, że warto je pokrótce opisać. Najpierw zajmiemy się podziałem ze względu na sposób wykonania i działania.

  • Klawiatura mechaniczna. Urządzenie, którego każdy przycisk osadzony jest na osobnym przełączniku (to on jest odpowiedzialny za zarejestrowanie naciśnięcia). Klawiatury tego typu są popularne ze względu na swoją wytrzymałość (pojedynczy przycisk klawiatury mechanicznej może wytrzymać nawet 50 milionów uderzeń), a także to, że klawisze po naciśnięciu szybko wracają do początkowej pozycji. Wszystko to przekłada się na wysoki komfort pisania. Po stronie wad tego typu klawiatur należy zapisać wysoką cenę, sporą wagę, a także duży hałas, jaki generują podczas pracy. Modele mechaniczne polecane są przede wszystkim graczom, a także osobom, które tworzą długie teksty.
  • Klawiatura membranowa. Jak sama nazwa wskazuje, pod przyciskami znajduje się membrana – po naciśnięciu na nią generowany jest sygnał wysyłany do komputera. Co ważne, między przyciskiem a membraną znajduje się element z gumy, który zapewnia znacznie cichsze działanie niż ma to miejsce w modelach mechanicznych. Do zalet klawiatur membranowych należy zapisać również niższą cenę i wagę, a także kompaktowe rozmiary. Nie są one jednak tak wygodne, jak urządzenia mechaniczne. Są również mniej wytrzymałe i wymagają użycia większej siły podczas pisania. Wszystko to sprawia, że powinny być wybierane głównie przez użytkowników, którzy nie tworzą długich tekstów.

Na rynku znajdziemy również klawiatury hybrydowe, stanowiące połączenie obu wspomnianych wyżej rozwiązań. Gwarantują one odpowiednią wytrzymałość i stosunkowo ciche działanie. Warto pamiętać jednak, że są one stosunkowo drogie.

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?

Kolejny podział urządzeń dotyczy sposobu ich komunikacji z komputerem. W tym przypadku możemy zdecydować się wyłącznie na dwa rozwiązania.

  • Klawiatura przewodowa Jest to najpopularniejszy typ klawiatur. Nie wymagają one zasilania w postaci dodatkowych akumulatorów, gdyż energię potrzebną do działania pobierają bezpośrednio z komputera. Wadą klawiatur tego typu jest konieczność podłączenia do stacji kolejnego kabla ograniczającego ich zasięg. Obecnie na rynku można spotkać przede wszystkim klawiatury wykorzystujące porty USB. Modele PS/2 znaleźć można bardzo rzadko. Warto podkreślić, że klawiatury przewodowe zawsze gwarantują stabilne działanie i szybką reakcję, dlatego też na ich zakup decyduje się wiele graczy. Są one pozbawione opóźnień w działaniu, czego nie można powiedzieć o wszystkich modelach bezprzewodowych.
  • Klawiatura bezprzewodowa. Jej poważną wadą jest konieczność dostarczenia zasilania. Najczęściej są to zwykłe paluszki (lub akumulatory) typu AA lub AAA. Z kolei zaletą jest brak dodatkowych kabli na biurku oraz możliwość odejścia z klawiaturą od komputera np. podczas oglądania filmu. Urządzenie może komunikować się z komputerem na trzy sposoby. Poprzez moduł Bluetooth (zasięg klawiatury może wynosić nawet do 10 m), podczerwień (podczerwień – zasięg urządzenia wynosi od 1 do 6 m) lub Wi-Fi (droga radiowa) – klawiatura wykorzystuje do działania częstotliwość 2.4 GHz, choć dostępne są również modele 5 GHz.

Warto podkreślić, że często wykorzystywanym podziałem klawiatur jest ten dotyczący budowy urządzeń oraz układu klawiszy. Najczęściej spotykana jest oczywiście klawiatura klasyczna. Ma typowy, prostokątny lub lekko zaokrąglony kształt. Charakteryzuje się tradycyjnym wykonaniem oraz układem klawiszy. Jest polecana osobom, które nie poszukują dopasowanych, ale tanich i sprawdzonych rozwiązań.

Na rynku znaleźć można również modele ergonomiczne, które zostały przygotowane dla osób dużo pracujących przy komputerze. Przy projektowaniu urządzeń tego typu wykorzystuje się zalecenia poczynione przez badaczy zajmujących się ergonomią. Klawiatury mają służyć nie tylko do pisania, ale także nie wpływać negatywnie na zdrowie użytkownika. Urządzenia charakteryzują się:

  • zoptymalizowanych kształtem i rozkładem klawiszy, który zapewnia wygodne ułożenie dłoni oraz szybkie, bezwzrokowe pisanie – klawiatura przyjmuje bardziej obłe kształty, a przyciski nie znajdują się w wierszach, a lekko wygiętych łukach,
  • podkładką pod nadgarstki – jej zadaniem jest odciążenie stawów.

Nie wszyscy jednak lubią pisać na klawiaturach ergonomicznych – osoby przyzwyczajone do tradycyjnego ułożenia klawiszy piszą wolniej i narzekają na mniejszą wygodę. Osobną kategorię tworzy tak zwana klawiatura dzielona. Jest to tak naprawdę rodzaj klawiatury ergonomicznej, która cechuje się podziałem urządzenia na dwie niezależne części połączone kablem. Dzięki temu „połówki” można ułożyć pod kątem w dogodnej od siebie odległości. Według producentów, jest to rozwiązanie, które ma zapobiegać bólom nadgarstka.

Zabezpieczenia stosowane w klawiaturach

Jako że klawiatura jest urządzeniem wrażliwym na wszelkie zanieczyszczenia, producenci wprowadzają szereg zabezpieczeń, które mają uchronić ją przed najpopularniejszymi zagrożeniami. Dzięki temu możemy wymienić kilka rozwiązań „specjalnych”, o podwyższonej wytrzymałości.

  • Klawiatura wodoodporna. W zależności od stopnia wprowadzonych zabezpieczeń, klawiatury mogą wytrzymać zalanie herbatą, wodą lub też pełne zanurzenie w celu wyszorowania wszelkich zakamarków urządzenia.
  • Klawiatura kurzoodporna. Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o pomieszczeniach, w których istnieje zwiększone ryzyko zabrudzenia. Klawiatury są wyposażone w specjalne, dodatkowe silikonowe osłonki, które zapobiegają przedostawaniu się zabrudzeniom pod klawisze.
  • Klawiatura elastyczna. Jest zbudowana z giętkiego materiału. Dzięki temu wykazuje zwiększoną odporność na wilgoć (można ją całkowicie zanurzyć w wodzie) oraz kurz. Jej wadą może być brak typowego dla klawiatur skoku oraz odgłosu pisania.

Warto wiedzieć!

Nietypową i odbiegającą od przyjętych standardów, jest klawiatura wyposażona w pełni programowalne ekrany OLED, na których można wyświetlić znak graficzny przypisany na ten moment do klawisza.

Poza tym wymienić możemy również modele dostosowane do konkretnego działania. Przykładem jest chociażby klawiatura numeryczna. Ze względu na zmniejszenie rozmiarów, niektóre klawiatury są pozbawione bloku numerycznego. Jeśli jednak jest on niezbędny w czasie pracy (np. przy opracowywaniu arkuszy kalkulacyjnych), można zakupić oddzielną klawiaturę numeryczną podpinaną przez port USB.

Na rynku dostępna jest także klawiatura multimedialna (wyposażona w dodatkowe, specjalne przyciski ułatwiające sterowanie odtwarzaczami video oraz muzyki) oraz klawiatura zewnętrzna, przygotowywana dla urządzeń mobilnych

Jaką klawiaturę wybrać – najważniejsze parametry

Jak widać, na rynku znaleźć można mnóstwo rodzajów klawiatur. Niezależnie jednak od tego, na jakim rozwiązaniu zależy nam najbardziej, zawsze powinniśmy przeanalizować je pod kątem kilku istotnych kwestii.

  • Profil. Decyduje on o wysokości klawiszy. Im wyższe przyciski, tym większe obciążenie dla nadgarstków. Producenci stosują dwa rozwiązania: klawiatury niskie (sprawdzają się u osób, które zajmują się pisaniem długich dokumentów tekstowych) oraz klawiatury wysokie – charakteryzują się wyczuwalnym skokiem klawiszy. Są często wykorzystywane przez graczy. Wybór profilu zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji kupującego.
  • Podświetlenie. Choć jest to dodatek, który pojawia się przede wszystkim w klawiaturach projektowanych z myślą o graczach, jest przydatny także podczas nocnej pracy czy częstego korzystania z komputera w ciemnym pomieszczeniu.
  • Membrana. Jest to jedna z warstw tradycyjnych klawiatur, która oddziela obwody drukowane. Do produkcji wykorzystuje się: membrany gumowe (są nietrwałe, ich żywotność szacuje się na 1-5 milionów kliknięć), kopułki (dome-switch) oraz mechanizmy nożycowe (scissor-switch). Dwa ostanie rozwiązania zapewniają większą trwałość, lepszą responsywność, a także stosunkowo cichą pracę.
  • Klasyczna czy wyspowa? Klawiatury standardowe wyróżniają się klawiszami połączonymi ze sobą, natomiast w klawiaturach wyspowych mamy do czynienia z klawiszami oddzielonymi od siebie – ma to zapewniać wyższy komfort pisania.
  • Dodatki. Niektóre klawiatury wyposażone są w dodatkowe elementy, które poprawiają komfort korzystania m.in. podczas pisania czy grania. Wymienić możemy na przykład wbudownany hub, który umożliwia podłączenie urządzeń wykorzystujących port USB (np. myszkę), wspominaną już podkładkę pod nadgarstki, stanowiącą dodatkową powierzchnię znajdująca się przed dolnymi klawiszami, klawisze/panele multimedialne (specjalne przyciski umożliwiające regulację dźwięku czy sterowanie odtwarzaczem video), regulację nachylania klawiatury (przydatny dodatek, który pozwala na dopasowanie kąta nachylanie urządzenia za pomocą nóżek lub stopki), a także zintegrowany touchpad.

Dobór klawiatury według zastosowania

Na koniec postaramy się wskazać, na jakie rozwiązania warto decydować się w przypadku konkretnych zadań, do których omawiane urządzenia mają nam służyć.

  1. Klawiatura gamingowa. Producenci tworzą specjalne linie klawiatur dla graczy. Są one wyposażone w dodatkowe funkcje, gadżety, które usprawniają wirtualną rozrywkę. Jednocześnie są to urządzenia droższe, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Dobra klawiatura dla gracza powinna wyróżniać się:
  • dobrej jakości materiałami i trwałością,
  • komfortowym i ergonomicznym rozmieszczeniem klawiszy,
  • dodatkowymi oznaczeniami (np. kolorem czerwonym) oraz uwypukleniami klawiszy wykorzystywanych w grach,
  • podświetleniem, które umożliwi przeprowadzanie nocnych rozgrywek w ciemnym pomieszczeniu,
  • programowalnymi przyciskami, które umożliwią przypisanie funkcji wybranych przez gracza.
  1. Klawiatura dla programisty. Pracując dużo przy komputerze i pisząc setki linijek kodu, powinien on wyposażyć się w klawiaturę ergonomiczną, która zapobiegnie (przynajmniej częściowo) pojawieniu się np. zespołu cieśni nadgarstków.
  1. Klawiatura do telewizora. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu bezprzewodowego, dzięki czemu użytkowanie klawiatury nie będzie ograniczone długością kabla. Warto również wybrać urządzenie dobrze i solidnie wykonane.
  1. Klawiatura do pisania. Tworzenie długich tekstów będzie wygodne, jeśli wyposażymy się w model mechaniczny, wyposażony w dodatkową podkładkę pod nadgarstki.

Jak widać, wybór dobrej klawiatury wymaga zwrócenia uwagi na wiele elementów. Modele dostępne na rynku są zróżnicowane również pod względem cenowym. Najtańsze urządzenia kupimy już za kilkanaście złotych, natomiast te najdroższe mogą kosztować nawet tysiąc złotych.

Udostępnij
4,9
6 ocen
5 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

według mnie najlepszą firmą jeżeli chodzi o klawiatury w takiej cenie jest firma Fury, ja sam mam takową i jest w pełni warta takich pieniędzy
również korzystam z fury, godna polecenia firma jeżeli chodzi o gaming, mam pełen zestaw ze słuchawkami ;)
5 stówek to nie ma tragedii, pytanie jak się siedzi i to jak się siedzi po kilkanaście godzin? ;)
Klawiatury fury mają to coś w sobie, inne psuły mi się po kilku miesiącach ale ta jest chyba niezniszczalna :D
Podbijam, mam klawiature fury i jest GE NIA LNA
Specjalista Morele | 06:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.